Golden Eagles Honored by BIG EAST Conference

July 6, 2006

MILWAUKEE - The BIG EAST Conference honored its student-athletes for their achievements inside the classroom Wednesday and several of Marquette's finest from on and off the field were included on the list.

One hundred and eight (108) student-athletes were named 2005-06 BIG EAST Academic All-Stars, an honor bestowed to those competitors who maintained a 3.0 grade-point average or higher in both the fall and spring semesters.

Women's track and field had 29 student-athletes represented on the list, the most of any Golden Eagle sport. Of the 29, 11 were members of the cross country team. Women's soccer had the second largest representation with 26 of its 29 team members holding a GPA of 3.0 or better.

Women's volleyball placed 10 from its 11-member squad on the list, while the men's track and field team had the highest representation among all men's teams with 18 of its student-athletes being recognized. Eight of them also competed for the men's cross country team.

Rounding out the Marquette list are the men's soccer team with six members, the men,s tennis team which added five student-athletes, the men's golf, women's tennis and women's basketball teams which each added four competitors, and two student-athletes from the men's basketball team.

In all, the BIG EAST recognized 32 seniors, 30 freshman, 26 sophomores and 20 juniors from Marquette.

As a member of Conference USA in 2004-05, the Golden Eagles placed 112 student-athletes on the Commissioner's Honor Roll list.


NAME SPORT CLASS MAJOR
Dominic James Men's Basketball Fr. Communication Studies
Steve Novak Men's Basketball Sr. Communication Studies
Nathan Colson Golf Sr. Accounting
Steve Sass Men's Golf Sr. Electrical Engineering
Chris Streff Men's Golf So. Pre-Dentistry
Joe Weber Men's Golf Sr. Biology
Mike Carlson Men's Soccer So. Business
Andrew Gill Men's Soccer Fr. Undeclared
Duncan Silvert-Noftle Men's Soccer Fr. Business
Matt Soper Men's Soccer Sr. International Business
Rob Walton Men's Soccer Jr. Business
Jaime Zarse Men's Soccer Fr. Psychology
Brett Binkley Men's Tennis So. Undecided
Tomasz Czernuszewicz Men's Tennis Jr. Biomedical Engineering
Ricky Servoss Men's Tennis Sr. Mechanical Engineering
Stephen Shao Men's Tennis Fr. Biomedical Sciences
Greg Sirotek Men's Tennis So. Finance
igis Vedrickas Men's Tennis Sr. Exercise Science
Sean Aldridge Men's Track & Field Fr. Business
Damian Anisko Men's Track & Field Sr. Physical Therapy
Andy Ballard Men's Track & Field Sr. Marketing
Jed Burey Men's Track & Fiel So. Entrepreneurship
Keith Jamerson Men's Track & Field Fr. Advertising
Antonio Jones Men's Track & Field Fr. Undecided
Tyler Merten Men's Track & Field Fr. Biological Sciences
Zach Pawlowski Men's Track & Field Jr. Exercise Science
Matt Piekarski Men's Track & Field Sr. Political Science
Loren Wagner Men's Track & Field Jr. Philosophy
Scott Allen Men's Cross Country/Track & Field Fr. Political Science
Chris Cebula Men's Cross Country/Track & Field Fr. Finance
David Henderson Men's Cross Country/Track & Field Sr. International Business
Kurt Keuter Men's Cross Country/Track & Field So. Accounting
Andrew Lelinski Men's Cross Country/Track & Field Sr. English/Secondary Education
Cody Miles Men's Cross Country/Track & Field Fr. Biomedical Sciences
Kyle Saginus Men's Cross Country/Track & Field Jr. Mechanical Engineering
Brent Des Roches Men's Cross Country/Track & Field Sr. Civil Engineering
Carolyn Kieger Women's Basketball Sr. Broadcasting
Sveta Kovalenko Women's Basketball So. Biomedical Sciences
Kelly Lam Women's Basketball So. Business
Tierra Shirley Women's Basketball Sr. Elementary Education
Ashley Baird Women's Soccer Jr. Advertising
Britni Benage Women's Soccer So. Communication Studies
Laura Boyer Women's Soccer So. Finance
Michelle Compty Women's Soccer Fr. Marketing
Meghan Connelly Women's Soccer Jr. Advertising
Kaley Connelly Women's Soccer Fr. Undecided
Kaitlyn Darcy Women's Soccer So. Biomedical Engineering
Emily Fitzpatrick Women's Soccer So. Undecided
Ashley George Women's Soccer Sr. Human Biology
Heather Goranson Women's Soccer Sr. Marketing
Brittney Lewis Women's Soccer Jr. Biomedical Sciences
Alison Loughrin Women's Soccer Sr. Nursing
Shaina Mango Women's Soccer So. Elementary Education
Michelle Martin Women's Soccer Jr. Speech Pathology
Kristina Matola Women's Soccer Sr. Marketing
Allison McBride Women's Soccer Fr. Biomedical Sciences
Lindsay Michuda Women's Soccer Sr. Communication Studies
Tori Moore Women's Soccer Fr. Biomedical Sciences
Michelle Pitzl Women's Soccer Jr. Communication Studies
Courtney Sinsky Women's Soccer Sr. Communication Studies
Julie Thompson Women's Soccer Sr. History/Education
Aubrey Trembly Women's Soccer So. Elementary Education
Lauren Weber Women's Soccer Jr. Physical Theray/Exercise Science
Christy Zwolski Women's Soccer So. Exercise Science
Sarah Uyenishi Women's Soccer Sr. Communication Studies
Francina Bonnelly Women's Tennis Jr. Biomedical Engineering
Dominika Dabrowski Women's Tennis Jr. International Business
Lauren Little Women's Tennis Fr. Nursing
Robin Metzler Women's Tennis Fr. Psychology
Jasmine Battle Women's Track & Field Fr. Biomedical Sciences
Lauren Chmiellewski Women's Track & Field Jr. Exercise Science
Annie Dwyer Women's Track & Field Fr. Undecided
Christina Feldmann Women's Track & Field Fr. Exercise Science
Hayley Ford Women's Track & Field Fr. International Business
Sharon Fritz Women's Track & Field Fr. Communication Studies
Nicole Halama Women's Track & Field Jr. Mathematics
Danielle Hubmann Women's Track & Field So. Business
Sarah Hunt Women's Track & Field So. Pre-Medical
Sarah Kuchta Women's Track & Field Fr. Mechanical Engineering
Emily Leklem Women's Track & Field Sr. Nursing
Jenna Mahaffey Women's Track & Field Jr. Spanish
Kristina Malin Women's Track & Field Jr. Human Resources
Lana Rabas Women's Track & Field Fr. Mechanical Engineering
Kristen Stoniecki Women's Track & Field So. Nursing
Sarah Verdoliva Women's Track & Field Fr. Physiological Sciences
Tara Whiting Women's Track & Field Fr. Nursing
Elizabeth Wilkie Women's Track & Field Fr. Secondary Education
Kaitlyn Chambers Women's Cross Country/Track & Field So. Nursing
Susie Emond Women's Cross Country/Track & Field Sr. Chemistry
Teri Emond Women's Cross Country/Track & Field Sr. Chemistry
Tara Hinke Women's Cross Country/Track & Field Sr. Nursing
Nina Hoppenjan Women's Cross Country/Track & Field Jr. Biomedical Sciences
Jodi Jakubek Women's Cross Country/Track & Field Sr. Nursing
Colleen Kuenster Women's Cross Country/Track & Field Fr. Education
Shannon Oster Women's Cross Country/Track & Field Jr. History
Cassie Peller Women's Cross Country/Track & Field So. Biochemistry
Elizabeth Pollard Women's Cross Country/Track & Field So. Sociology/Education
Allison Sauer Women's Cross Country/Track & Field Sr. Advertising
Terri Angst Women's Volleyball So. Exercise Science
Theresa Coughlin Women's Volleyball Sr. Communication Studies
Jessica Kieser Women's Volleyball Fr. Exercise Science
Jamie Mueller Women's Volleyball Jr. Marketing
Caitlin O'Brien Women's Volleyball Sr. Speech Pathology
Heidi Pfeiffer Women's Volleyball Sr. Psychology
Monica Renfrow Women's Volleyball So. Public Relations
Kimberley Todd Women's Volleyball So. Biomedical Engineering
Nicole Wallace Women's Volleyball So. Exercise Science
Katie Weidner Women's Volleyball So. Psychology

ONLINE AUCTIONS

bid today online auctions
| View Full Schedule