Track & Field
2007-08 Roster
Coaches 

Men
NameEventYearElig.Hometown (High School)
Sean AldridgePole VaultJRJRElmhurst, Ill. (Oak Park Fenwick)
Jeremy BemisLong SprintsSOSOShakopee, Minn. (Shakopee)
Bryan BescherLong SprintsJRJRCarol Stream, Ill. (Glenbard North)
Robert BleemThrowsFRFRBradford, PA (Bradford Area)
Mike BoedekerThrowsSRSRColgate, Wis. (Milwaukee Lutheran)
Peter BolgertXC / DistanceFRFRSheboygan, WI (Lutheran)
Ray BratchettJumps/SprintsSRSR (Milwaukee, Wis.)
Steve BriggsDistanceJRSOPlymouth, Wis. (Plymouth)
Jed BureyLong SprintsSRSROverland Park, Kan. (Rockhurst)
Nick ByomJumpsFRFRGilson, IL (Knoxville)
Tom CassadySprints/HurdlesJRJRWheaton, Ill. (Wheaton-Warrenville South)
Chris CebulaDistanceJRSODeKalb, Ill. (DeKalb)
Brice ClelandDistanceSOFRIndianapolis, Ind. (Pike)
Drew CraigDistanceJRSOCedar Rapids, Iowa (John F. Kennedy)
Jay EmmerSprints/HurdlesSOSOS. Antigo, Wis. (Antigo)
Joe EmmerSprints/JumpsSOSOS. Antigo, Wis. (Antigo)
Randey FisherLong SprintsSOSOMilwaukee, Wis. (Rufus King)
Adeola GiwaDecathalonSRSRBrooklyn, N.Y. (Xavier)
Michael HeimThrowsSRJRWheaton, Ill. (North)
T.J. HodgsonJumpsSOSODepere, Wis. (Depere)
Keith JamersonThrowsJRJRLos Angeles, Calif. (Santa Monica)
Antonio JonesSprintsJRJROak Park, Ill. (Oak Park-River Forst)
Jeff KlugeThrowsJRJRMonona, Wis. (Monona)
Joseph KohutThrowsSOSOColumbia, Ind. (Columbia City)
Mark KopeckiXC / Mid-DistanceJRSONiskayuna, NY ((Niskayuna / Niagra Univ.))
Jonathan KusowskiThrowsFRFRToledo, OH (St. John's Jesuit)
Mike LaabsDecathlonJRSOFranklin, WI ((Thomas More / Loyola-Chicago))
Eric MatuszewskiThrowsJRJRElmhurst, Ill. (York)
Mike McCarthyXC / Mid-DistanceFRFRPewaukee, WI (Pewaukee)
Shawn McLarneyDecathlonJRJRFairfield, Iowa (Fairfield)
Eric MeissnerMiddle DistanceJRSOCamarillo, Calif. (Oaks Christian)
Tyler MertenLong SprintsSRJRMount Calvalry, Wis. (New Holstein)
Cody MilesMiddle DistanceSRJRColgate, Wis. (Sussex Hamilton)
Scott MuellerMiddle DistanceSRJRBrookfield, Wis. (Brookfield C
Michael O'BrienSprints/HurdlesSOSOMt. Prospect, Ill. (Prospect)
Tyler O'BrienSprintsFRFRRocky Hill, CT (Rocky Hill)
Josh PinterDistanceSRJRSussex, Wis. (Sussex Hamilton)
Tom SageDecathlonSRSRNew Berlin, Wis. (Catholic Memorial)
Kyle SaginusDistanceSRJRLockport, Ill. (Lockport)
Dolan SchmidtPole Vault / HurdlesSOFRWest Allis, WI (Central)
Nick SzczechXC / DistanceFRFRCudahy, WI (Thomas More)
Nick Van DeraaPole VaultSRJRWauwatosa, Wis. (Wauwatosa West)
Johnny WrightLong SprintsFRFRSt. Charles, IL (St. Francis)
Women
NameEventYearElig.Hometown (High School)
Amanda BeggsDistanceSOSOFrankfort, Ill. (Lincoln Way E
Catherine BenageThrowsFRFRSpokane, WA ((Gonzaga Prep.))
Vaanchhita BhatiaLong SprintsFRFRNew Dehli, India ((Vasant Kunj))
Melissa BurghardtXC / Mid-DistanceFRFRButte des Morts, WI ((Winneconn)
Nicole BurrMiddle Dist.SOFROnalaska, Wis. (Onalaska)
Kaitlyn ChambersMiddle DistanceSRSRWestlake, Ohio (Magnificat)
Kelly CorcoranThrowsSOSORichland Center, Wis. (Richlan
Alyssa DavisJumps / HurdlesFRFRBeloit, WI ((Memorial))
Jessica EhlenThrowsSRSRBurlington, Wis. (Burlington)
Christina FeldmanJumpsJRSOSycamore, Ill. (Sycamore)
Sharon FritzJumpsJRJRArlington Heights, Ill. (Rolling Meadows)
Jayne GrebinskiDistanceSOSORegina, Sask. (Sheldon William
Marisa HandleyJumpsFRFROrland Park, IL ((Carl Sandburg))
Aubrie HartnellLong SprintsFRFRNew Lenox, IL (Lincoln-Way Central)
Briana HoskinsXC/Mid-DistanceFRRaymore, MO ((Raymore-Peculiar))
Myah HougeHurdlesFRFRLa Crescent, MN ((Conserve School))
Sarah HuntLong SprintsSRSRMinneapolis, Minn. (South)
Erynn JamesJumpsSOSOBrookfield, Wis. (Brookfield E
Maureen KeaneDistanceSOSOWinona, Minn. (Winona Cotter)
Audra KetelsenThrowsJRJRAnamosa, Iowa (Anamosa)
Jill KraakLong SprintsSOSOJanesville, Wis. (Janesville P
Sarah KuchtaHeptathlonJRJRCary, Ill. (Cary-Grove)
Laura LinneanSprints/JumpsSOSOPorterfield, Wis. (Marinette)
Kelly MagennisJavelinSOSOWethersfield, CT (Wethersfield
Jenna MahaffeyThrowsSRSRMadison, Wis. (Memorial)
Katie McKenneyLong SprintsFRFRBrookfield, WI ((Brookfield East))
Katlin MillinLong SprintsSOFRPalatine, Ill. (Palatine)
Jaclyn MullerHurdlesJRJRLaCrosse, Wis. (Aquinas)
Dani OwenMiddle Dist.SOSOStratford, Wis. (Stratford)
Cassie PellerDistanceSRSRValparaiso, Ind. (Chesterton)
Kristin PelzelXC / Mid-DistanceFRFRHudson, WI ((Hudson))
Elizabeth PollardDistanceSRSRMenomonee Falls, Wis. (Divine Savior-Holy Angels)
Paula PuntilloXC / DistanceFRFRHighland, IN ((Andrean))
Lana RabasJumpsSRJRMaribel, Wis. (Denmark)
Brittany RhettSprintsSOSOPalatine, IL ((Palatine / Loyola-Chicago))
Jamie RothThrowsSOSOCapistrano Beach, Calif. (Mate
Carrie SchmidPole VaultJRJRArbor Vitae, Wis. (Lakeland)
Laura SteinmetzXC/DistanceFRFRLexington, KY ((Laurence Dunbar))
Alyssa StevensLong Sprints / HurdlesFRFRNaperville, IL ((Central))
Amy StonieckiJavelinSRJRMontgomery, Ill. (Oswego)
Rachael ThielThrowsSOSOLowell, Ind. (Lowell)
Rachel ThielThrowsSOSOLowell, Ind. (Lowell)
Sarah VerdolivaMiddle DistanceJRSOMexico, N.Y. (Mexico)
Anna WeberDistanceSOSOMichigan City, Ind. (Michigan
Elizabeth WilkePole VaultJRJROak Park, Ill. (Oak Park-River Forest)
Brittany WillisSprints/JumpsSOSOMentor, Ohio (Mentor Lake Cath
Jasmine ZapataHurdlesJRJRMilwaukee, Wis. (Riverside)

Coaches

Bert Rogers - Head Coach - Track & Field
Michael Koenning - Associate Head Coach - Track & Field
Mike Nelson - Head Coach - Cross Country
Cameron Harvey - Graduate Assistant
Ellen Koranda - Graduate Assistant
Andrea Engelmann - Volunteer Assistant Coach
Mike Erb - Volunteer Assistant Coach
Zach Pawlowski - Volunteer Assistant Coach
Mark Dague - Manager
Megan Gymrek - Manager

Auctions
  • Loading Tweets...
    1 second ago
Big East NCAA Marquette University Learfield