Track Teams See Success, First Place Finishes at Badger Classic

Jan. 15, 2011

Badger Track Classic ResultsGet Acrobat Reader

MILWAUKEE - First place finishes by Lauren Darnall in the pole vault and Blake Johnson in the 3,000-meter run paced the Marquette University men's and women's track and field squads in the first meet of 2011 at the Badger Track Classic in Madison, Wis., all day Saturday.

"Our performance in this meet was about what I expected," head coach Bert Rogers said. "We had some really good performances, average performances, and some things we need to work on. It was good to have our first meet after the break and we're ready to get back into the season. This meet was a good starting point entering the Milwaukee meet next weekend."

In field events, junior Lauren Darnall tied for first place in pole vault with a mark of 12 feet, 1 1/2 inches. Darnall also captured the pole vault title at the Notre Dame Blue and Gold Invitational in early December. Carlye Schuh paced the Golden Eagles in the long jump, finishing in third place with a mark of 17 feet, 7 1/2 inches, while Kristen Gaffey placed fourth in the shot put with a mark of 46 feet, 5 1/4 inches. 

In her first indoor meet, Gaffey's BIG EAST qualifying mark, the 7th best all-time shot put in MU history, also qualified her for the U.S. Junior National meet, held outdoors in June.

Alyssa Davis' mark in the triple jump qualified her for the BIG EAST Championship, as did Jamie Roth's weight throw mark of 51 feet, 3 3/4 inches, the No. 8 mark in program history. 

On the men's field side, Joseph Kohut and David Carbajal paced Marquette in the shot put and weight throw, respectively. Kohut finished fourth in the shot put, recording a BIG EAST qualifying mark of 48 feet, 8 1/4 inches, while Carbajal placed fifth in the weight throw with a mark of 45 feet, 2 1/4 inches.

Michael Saindon recorded a BIG EAST qualifying mark in the high jump (6 feet, 7 inches). 

Marquette saw impressive showings from Chanel Franklin (60-meter dash, 3rd, 7.82, BIG EAST qualifying time), Sarah Ball (600-meter run, 3rd, 1:37.96), Grace Magliola (1000-meter run, 3rd, 3:06.38) and Anna Weber (3000-meter run, 2nd, 10:19.62). The duo of Melissa Budelier and Holly Robertson finished third and fifth, respectively, in the mile with times of 5:26.64 and 5:33.94.

The men's squad was paced by Ben Schmitz in the 1000-meter run with a third place mark of 2:32.87. The Golden Eagles dominated the 3,000-meter run, collecting eight of the top nine marks, including the top three finishes of Blake Johnson (1st, 8:32.41), Jack Hackett (2nd, 8:38.58) and Brice Cleland (8:45.69).

The distance medley relay teams placed second and forth for Marquette, while the women's 4x400 relay and distance medley relay also placed forth.

Marquette will be in action at Milwaukee on Saturday, January 22, in the UWM Klotsche Center. 

Women's Event Student-Athlete Place Time/Mark (*BIG EAST Qualifier) (MU Rank)
60-meter dash Chanel Franklin
Cashay Harris
Carlye Schuh
3
5
9(DNQ)
7.82* 
8.00 (No. 8 all-time)
8.08 in prelims (No. 10 all-time)

200-meter dash

Chanel Franklin
Cashay Harris
9
14
26.60
27.89 
400-meter dash

Kate Hein
Gretchen Homan
Katie Kemmerer
Jenny Zahn


12
10
9
8

1:01.22
1:00.82
1:00.68
59.87 
600-meter run

Melissa Burghardt
Christine Hansen
Sarah Ball
Gabriella Lock

10
9
3
13
1:47.70
1:45.48
1:37.96 (No. 9 all-time; Freshman record)
1:54.31
1,000-meter run

Kristin Pelzel
Courtney Kelly
Grace Magliola

17
13
3
3:16.51
3:13.33
3:06.38
3,000-meter run Anna Weber
Kate Horan
Carly Windt
Bekki Misanin
Ashley Sellers
2
8
10
13
16
10:19.62
10:35.35
10:41.41
10:57.48
11:21.43
Mile Melissa Budelier
Holly Robertson
3
5
5:26.64
5:33.94 
4x400-meter relay Sarah Ball (B)
Melissa Burghardt (B)
Christine Hansen (B)
Kate Hein (A)
Gretchen Homan (A)
Katie Kemmerer (A)
Alyssa Stevens (B)
Jenny Zahn (A)

A: 4

B: 6

A: 4:05.51

B: 4:12.69

Distance Medley Relay

Grace Magliola (400)
Alyssa Stevens (800)
Kristin Pelzel (1,200)
Courtney Kelly (1,600)

4 12:45.21
60-meter hurdles

Cheyenne Gray

6 9.68 seconds
Triple Jump Alyssa Davis 7 37 feet, 4 inches (11.38 meters)*
Long Jump Carlye Schuh 3 17 feet, 7 1/2 inches (5.37 meters)
Pole Vault Abby Croft
Lauren Darnall         
-
T-1
-
12 feet, 1 1/2 inches (3.70 meters)*
Shot Put Kristen Gaffey
Kathryn Koeck

4
-
46 feet, 5 1/4 inches (14.15 meters)* (No. 7 all-time)
FOUL
Weight Throw Jamie Roth 8 51 feet, 3 3/4 inch (15.64 meters)* (No. 8 all-time)

 

Men's Event Student-Athlete Place Time/Mark (*BIG EAST Qualifier) (MU Rank)

200-meter dash

Dan Nierzwicki 8 23.98
1,000-meter run

Evan Ross
Ben Schmitz
Billy Schlottke
Mitch Lacy
Zack Young

-
3
5
6
7
DNF
2:32.87
2:38.61
2:38.62
2:38.97
3,000-meter run Spencer Agnew
Blake Johnson
Jack Hackett
Brice Cleland
Jack Senefeld
Patrick Keeley
A.J. Gedwill
Bob Guthrie
Chris Spudic
5
1
2
3
4
7
14
6
9
8:50.85
8:32.41
8:38.58
8:45.69
8:47.61
8:55.70
9:20.48
8:54.65
9:05.04
Mile Dominick Rosario
Mike McCarthy
Kyle Winter
7
10
9
4:37.30
4:44.84
4.44.80
Distance Medley Relay

Brett Scheuber (A-800)
Evan Ross (A-1,200)
Nick Szczech (A-1,600)
Billy Schlottke (B-400)
Zack Young (B-800)
Mitch Lacy (B-1,200)
Zack Grese (B-1,600)

A: 2

B: 4

A: 10:21.47

B: 11:02.88

60-meter hurdles

Marcell KirkmanBey
Dan Nierzwicki

11
12
8.87 seconds
9.15 seconds
High Jump Cheldon Brown
Michael Saindon
T.J. Hodgson
8
5
6 feet, 2 inches (1.88 meters)
6 feet, 7 inches (2.01 meters)*
6 feet, 0 inches (1.83 meters) 
Triple Jump James Muehleman - FOUL
Shot Put Joseph Kohut 4 48 feet, 8 1/4 inches (14.84 meters)*
Weight Throw Robert Bleem
David Carbajal
-
5
FOUL
45 feet, 2 1/4 inches (13.77 meters)

 

 

ONLINE AUCTIONS

bid today online auctions