Track & Field Resumes Action at John Tierney Classic in MKE

Jan. 19, 2017

Live Results | Heat Sheets

MU: Indoor Top-10 List

MILWAUKEE – The Marquette University men’s and women’s track and field teams resume indoor action this Saturday, Jan. 21, competing at the John Tierney Classic hosted by UW-Milwaukee.

“This meet is always a nice one to kick off the year,” Marquette head coach Bert Rogers said. “This one checks all the boxes for a good opener. It’s local, so that will give everyone a chance to compete and let friends and family nearby the opportunity to come to cheer us on.”

The Golden Eagles, who have already competed in a pair of indoor meets this season, will race against the likes of Illinois-Chicago, Loyola-Chicago and host UW-Milwaukee at the Klotsche Center on Saturday. Field events are scheduled to begin at 10 a.m. followed by running events at 1 p.m.

MU kicked off the season with the Blue & Gold Invitational at Notre Dame back on Dec. 2 and junior Cassy Goodrich wasted no time setting her first school record of the season. Already the record holder in both the indoor 200- and 400-meter dash events at MU, the Franksville, Wisconsin, native set the new standard in her first collegiate 600-meter run with a time of 1:33.01.

Marquette recorded four wins on the day, including Goodrich anchoring the winning 4x400-meter relay team that included Arra Strong, Monique Felix and Anna Strong. Dwayne Dash Jr. won the long jump (7.29 meters) and Djdade Denson secured the win in the triple jump (14.14 meters).


 

 

Terica Harris became MU’s first BIG EAST weekly award winner (Dec. 14), earning field athlete of the week honors following a pair of personal-best performances in the long jump and 55-meter dash at UW-Parkside. The Savannah, Georgia, native won the long jump (5.70 meter), while taking second in the 55-meter dash (7.21 seconds).

Marquette finished the UW-Parkside meet with the men’s and women’s sides each winning 12 of 18 events.

The Golden Eagles competed at the John Tierney Classic last season, totaling nine individual wins combined, including six on the women’s side, while both teams registered a win in the final event of the day, the 4x400-meter relay.

Following Saturday’s action, Marquette will head to the Jack Johnson Invitational hosted by the University of Minnesota, Jan. 27-28.

Team / Meet Entries:

WOMEN
Lindsay Billig – 300m, 4x400 pool
Bridget Bodee – High Jump
Sophie Bolich – 3000m
Abigail Busse – Mile
Jadah Cadogan – 60m, 300m
Meghan Carroll – 600m
Allison Chmelik – Long Jump, Triple Jump
Julie Clayton – Pole Vault
Grace Connolly – 60 Hurdles, 300m
Briana Cross – Pole Vault
Brittney Feivor – Mile
Monique Felix – Long Jump, Shot Put
Ashley Gaffey – Shot Put, Weight Throw
Kalina Gardiner – 600m, 4x400 pool
Amy Gasperlin – 600m, 4x400 pool
Alex Goodrich – 60 Hurdles, 300m, 4x400 pool
Cassy Goodrich – 60m, 300m, LJ, 4x400 pool
Hannah Gorin – Mile, 4x400 pool
Evelyn Granados – 300m, 4x400 pool
Mary Hanson – Mile, 4x400 pool
Terica Harris – 60m, Long Jump, Triple Jump, 4x400 pool
Amanda Hodgson – Weight Throw
Kelsey Hunn – 60 Hurdles, High Jump, Long Jump
Nicole Jaffke – Pole Vault
Nora Keller – 3000m
Keely Knobbe – Weight Throw
Isabel Lopez – 3000m
Breanne Marchan – High Jump
Maya Marion – Shot Put
Madison Marko – 60m, 300m, 4x400 pool
Clare McDonald – Mile
Maeve McDonald – 3000m
Caitlin McGauley – Mile
Olivia Osunkwo – Shot Put, Weight Throw
Alison Parker – 600m, 4x400 pool
Jennifer Parker – 3000m
Jessica Parker – 600m, 4x400 pool
Madison Ricciardi – 60 Hurdles, 300m
Catherine Sherwood – 60 Hurdles, 300m, Long Jump
Anna Strong – 300m, 4x400 pool
Arra Strong – 60m, 300m, 4x400 pool
Gemma Tedeschi – Pole Vault
Omo Tseumah – High Jump
Monica Voudrie – Weight Throw
Erica Wanie – 600m, 4x400 pool

MEN
Daniel Armstrong – High Jump
Brandon Bell – 60m, 300m, 4x400 pool
Connor Boos – 60m, 300m, 4x400 pool
Ryan Burd – Mile
Jack Carpenter – 3000m
Matt Cavanaugh – Mile, 4x400 pool
Cory Cegelski – Long Jump, Triple Jump
Dwayne Dash Jr. – Long Jump, Triple Jump
Ryan Dvornik – 3000m
Brad Eagan – 3000m
Nicholas Ebert – 300m, 4x400 pool
William Eggers – 60 Hurdles, High Jump, Pole Vault
William Ford – Pole Vault
Nate Gomoll – Mile
Derek Gross – 600m, 4x400 pool
Cody Haberkorn – 3000m
Alex Halloway – 300m, Triple Jump, 4x400 pool
Terrance Howard – Shot Put, Weight Throw
Jon Klaiber – Mile
James Kubik – Pole Vault
Mitchell Kwapick – 600m, 4x400 pool
Joel McBride – Weight Throw
Max McClelland – 3000m
Brendan McKinney – Shot Put, Weight Throw
Carson Meinholz – 60 Hurdles, Pole Vault, Long Jump
Henry Mierzwa – 3000m
Alec Miller – Mile, 4x400 pool
Daniel Pederson – Mile
Mathew Peter – 60 Hurdles, 300m
Griffin Rain – 300m, 4x400 pool
Cavase Rutherford – Triple Jump
Kevin Ryan – 3000m
Sam Sagan – 60m, 300m, 4x400 pool
Austin Stellpflug – Shot Put, Weight Throw
Greg Suarez – 600m, 4x400 pool
Karl Tatum – 60m, 300m
Chris Van Saders – 60 Hurdles, 300m, 4x400 pool
Grant von der Lippe – 3000m
Tom Wentworth – 3000m
Jay Whalen – 300m, 4x400 pool
Christian Zambrano – 3000m

ONLINE AUCTIONS

bid today online auctions