Marquette Track & Field Heads to EIU for Big Blue Invite

Freshman Jessica Parker is coming off a win at SIU in the 5,000. She will compete in the 1,500 Saturday.
April 2, 2015

MILWAUKEE -- The Marquette University men's and women's track and field teams will compete in the Big Blue Invitational on the campus of Eastern Illinois University in Charleston, Illinois, April 3-4. Friday's competition will begin at 2 p.m. with Saturday's events slated for a 10 a.m. start time.

The team is coming off a very successful opening weekend to the outdoor season where they competed in meets hosted by Texas, Texas State and Southern Illinois.

Competition at Eastern Illinois will begin inside O'Brien Stadium Friday evening with Abigail Busse participating in the 400-meter hurdles at 6 p.m.

The Golden Eagles will have seven women competing in the 5,000-meter run, including Maeve McDonald and Maggie O'Loughlin, who competed in the same event last weekend at Southern Illinois.

Saturday's field events will feature Tatyana Pashibin in the high jump and javelin, as well as Omo Tseumah, who will also leap for the Golden Eagles in the high jump.

Marcell KirkmanBey and William Eggers will kick off Saturday's events on the track with the 110-meter hurdles. This event marks KirkmanBey's first outdoor appearance of the season after taking home the 60-meter hurdles title at the BIG EAST Indoor Championships back on March 1.

Freshman Jessica Parker will compete in the 1,500-meter race for the first time in her collegiate career on Saturday alongside teammates Elisia Meyle, Brittney Feivor and Meghan Carroll. Parker is coming off a first place finish in the 5,000-meter race at SIU where she finished with a speedy time of 17:46:7.

Junior Nicole Ethier placed second in the 800-meter race at SIU with a time of 2:15:45. She will compete in the 400-meter run, and is in the pool for both the 4x400 and 4x800 relay events at EIU.

The men's relay team of Joshua Word, Carson Meinholz, Alex Halloway and Brandon Bell placed fourth in the 4x100-meter relay at SIU. Word and Bell will again be competing in the 4x100 at the Big Blue Invitational, this time, alongside freshman Nick Ebert and senior Glenn Lawrence.

The 400-meter run will feature a pair of standouts in Cassy Goodrich, who took fifth at Texas State last week, and Katie Tolan, who brought home the 400 title at Southern Illinois. Goodrich will also compete in the 200-meter dash on Saturday at EIU.

After three-consecutive road meets, the Golden Eagles will return to action for their only home meet of the season Friday, April 10. The team will do battle with cross-town foe Milwaukee in a dual meet held at the Melvin "Bus" Shimek Track & Field Facility located at Valley Fields.

Team / Meet Entries:


 

 

WOMEN
Bridget Bodee -- High Jump
Abigail Busse -- 400 Hurdles, Steeplechase
Meghan Carroll -- 1500m, 4x800 pool
Nicole Ethier -- 400m, 4x400 pool, 4x800 pool
Brittney Feivor -- 1500m, 5000m
Cassy Goodrich -- 100m, 200m, 4x100
Kellie Greenwood -- Steeplechase
Terica Harris -- Long Jump, Triple Jump, 4x100m
Nicole Jaffke -- Pole Vault
Taylor Keating -- 100 Hurdles, High Jump
Jnana Martin -- 100 Hurdles, 400 Hurdles, 4x400 pool
Krista McClure -- 400m, 4x400 pool, 4x800 pool
Clare McDonald -- 5000m
Elisia Meyle -- 1500m, 5000m
Maggie O'Loughlin -- 5000m
Jennifer Parker -- Steeplechase, 4x800 pool
Jessica Parker -- 1500m, 4x800 pool
Tatyana Pashibin -- High Jump, Javelin
Sarah Poirier -- 5000m
Anna Strong -- 100m, 200m, 4x100
Arra Strong -- 400m, 200m, 4x100
Gemma Tedeschi -- Pole Vault
Katie Tolan -- 400m, 4x400 pool, 4x800 pool
Omo Tseumah -- High Jump, 200m
Kenzie Vicker -- 5000m

MEN
Brandon Bell -- 100m, 4x100, 4x400 pool
Patrick Campbell -- 5000m
Jack Carpenter -- 5000m
Cory Cegelski -- Long Jump
Michael Corr -- 400m, 4x400 pool, 4x800 pool
Nicholas Ebert -- 200m, 4x100, 4x400 pool
William Eggers -- 110 Hurdles, 400m, Long Jump
William Ford -- Pole Vault
Nate Gomoll -- 5000m
Cody Haberkorn -- 1500m, 4x800 pool
Alex Halloway -- 200m, Triple Jump, 4x400 pool
William Hennessy -- Steeplechase, 4x800m pool
John Kaplan -- Pole Vault
Marcell KirkmanBey -- 110 Hurdles
Blake Lawson -- 5000m
Glenn Lawrence Jr. -- 100m, 200m, 4x100, 4x400 pool
Vinny Martello -- Pole Vault
D.T. McDonald -- 800, 4x400 pool, 4x800 pool
Carson Meinholz -- 100m, 200m, 4x400 pool
Aric Miller -- 800m, 4x400 pool, 4x800 pool
Kevin Ryan -- Steeplechase, 4x800 pool
David Sajdak -- 800m
Ryan Shields -- 1500m, 4x800 pool, 4x400 pool
Jordan Smith -- 100m, 400m, Shot Put
Daniel Sweeney -- 110 Hurdles
Brett Tobin -- Long Jump, Triple Jump
Zach Wehner -- 5000m
Corey White -- 1500m, 4x800 pool
Will Wolf -- Triple Jump
Joshua Word -- 400m, 4x100m, 4x400 pool

ONLINE AUCTIONS

bid today online auctions