Track & Field Set for Drake Relays, UW-Whitewater

April 26, 2017

Drake Relays: Meet Info | Live Results

UW-Whitewater: Meet Info | Live Results

MILWAUKEE - The Marquette University men’s and women’s track and field squads return to action this week as the teams head to the historic Drake Relays, scheduled for Thursday-Saturday, April 27-29, and the UW-Whitewater Drake Alternative meet set for Saturday.

The Golden Eagles will send 32 combined men's and women's student-athletes to compete against some of the toughest competition in the nation as they converge on Des Moines, Iowa for the 108th running of the Drake Relays. Meanwhile, 47 additional student-athletes will travel to Whitewater, Wisconsin to take part in the UW-Whitewater Drake Alternative meet on Saturday.

Highlighting the action for Marquette will be the men’s 4x100-meter relay team, which will look to set a new school record for the fourth consecutive outing. The team of Joshua Word, Jay Whalen, Connor Boos, and Brandon Bell eclipsed their own program record in their last outing on April 13 at the Pacific Coast Invite, posting an impressive time of 40.96 seconds.


 

 

Terica Harris will be another MU athlete aiming to make history, as she looks to top her personal-best outdoor triple jump distance of 12.30 meters (40 feet, 4.25 inches). Harris’ mark, which she set at the Bryan Clay Invitational, stands No. 2 all-time in school history.

In their last showing, the Golden Eagles competed at the Illinois Twilight, hosted by the University of Illinois. Senior John Krzyszkowski threw for a season-best in the javelin with a toss of 71.44 meters (234 feet, 4 inches), which ranks 13th in the nation and netted him BIG EAST Field Athlete of the Week honors. While Krzyszkowski takes the week off to rest, Gemma Tedeschi, who inked a second place finish in the pole vault with a strong mark of 3.75 meters (12 feet, 3.5 inches), will be in action at the Drake Relays this weekend. 

Following this weekend's action, Marquette will head to nearby Madison on Saturday, May 6, for the Wisconsin Twilight and one final tune-up prior to the BIG EAST Outdoor Championships, set to take place at Villanova, May 12-13.

Keep up with the Marquette track and field program through social media by following on Twitter (@MUTFXC) and Instagram (@MUTFXC) and `liking' on Facebook (/MUTFXC).

DRAKE RELAYS
Team / Meet Entries:
WOMEN
Abigail Busse – Steeplechase
Meghan Carroll – Distance Medley (1200m leg), 4x800m (Alt.), 1500m (at Simpson College)
Brittney Feivor – 5,000m
Monique Felix – High Jump, Triple Jump, Distance Medley (400m alt.)
Kyra Gudex – Distance Medley (800m leg), 4x800m (Alt.), 800m (at Simpson College)
Mary Hanson – 4x800m (3rd leg), Distance Medley (1600m leg)
Terica Harris – 4x200m (Anchor leg), Long Jump, Triple Jump
Maya Marion – Shot Put
Madison Marko – 4x200m (3rd leg), 4x400m (3rd leg), Sprint Medley (2nd 200m leg)
Alison Parker – 800m, 4x800m (Anchor leg), Distance Medley (400m leg)
Jennifer Parker – 1500m, 4x800m (2nd leg)
Jessica Parker – 1500m, 4x800m (Lead off leg)
Anna Strong – 4x200m (2nd leg), 4x400m (Anchor leg), Sprint Medley (400m leg)
Arra Strong – 4x200m (Lead off leg), 4x400m (Lead off leg), Sprint Medley (Lead off leg)
Gemma Tedeschi – Pole Vault
Omo Tseumah – High Jump
Erica Wanie – 4x400m (2nd leg), Sprint Medley (800m leg), High Jump (at Grand View College)

MEN
Daniel Armstrong – High Jump
Brandon Bell – 4x100m (Anchor leg), 4x200m (Anchor leg), Sprint Medley (TBA)
Connor Boos – 4x100m (3rd leg), 4x200m (3rd leg), Sprint Medley (TBA)
Brad Eagan – 1500m, 4x1600m (Lead off leg)
Nicholas Ebert – Sprint Medley (400m leg), 4x200m (Alt.), 200m (at Simpson College)
Derek Gross – 4x1600m (Anchor leg), 800m (at Simpson College)
Jon Klaiber – 5000m
Mitchell Kwapick – Steeplechase, 800m (at Simpson College)
Henry Mierzwa – 4x1600m (2nd leg), 1500m (at Simpson College)
Greg Suarez – Sprint Medley (800m leg), 800m (at Simpson College)
Kevin Ryan – Steeplechase
Jay Whalen – 4x100m (2nd leg), 4x200m (2nd leg), Sprint Medley (Alt.)
Joshua Word – 4x100m (Lead off leg), 4x200m (Lead off leg), Sprint Medley (TBA)
Will Wolf – Triple Jump
Christian Zambrano – 4x1600m (3rd leg), 1500m (at Simpson College)
 
UW-WHITEWATER
Team / Meet Entries
:
WOMEN
Lindsay Billig – 400 Hurdles, 4x400 pool
Bridget Bodee – High Jump
Sophie Bolich – 5000m
Jadah Cadogan – 100m, 200m
Allison Chmelik – Long Jump, Triple Jump
Julie Clayton – Pole Vault
Grace Connolly – 100 Hurdles, 200m
Briana Cross – Pole Vault
Ashley Gaffey – Discus, Hammer
Kalina Gardiner – 1500m, 800m
Amy Gasperlin – 800m, 4x400 pool
Alex Goodrich – 100 Hurdles, 400 Hurdles, 4x400 pool
Hannah Gorin – 1500m, 800m
Evelyn Granados – 400 Hurdles, 4x400 pool
Amanda Hodgson – Hammer, Javelin
Nicole Jaffke – Pole Vault
Keely Knobbe – Discus, Hammer
Isabel Lopez – 5000m
Breanne Marchan – High Jump
Maeve McDonald – 5000m
Caitlin McGauley – 1500m, 5000m
Olivia Osunkwo – Shot Put, Discus, Hammer
Madison Ricciardi – 100 Hurdles, 200m
Jenna Rosenthal – High Jump, Discus
Monica Voudrie – Shot Put, Hammer

MEN
Ryan Burd – 5000m
Jack Carpenter – 1500m, 800m
Matt Cavanaugh – 1500m, 800m
Cory Cegelski – Long Jump, Triple Jump
Djdade Denson – Long Jump
Eric Fellin - Javelin
William Ford – Pole Vault
Nate Gomoll – 1500m, 5000m
Cody Haberkorn – 1500m
Terrance Howard – Hammer
James Kubik – Pole Vault
Joel McBride – Hammer
Max McClelland – 1500m, 5000m, Steeplechase
Brendan McKinney – Discus, Hammer
Carson Meinholz – 400m, High Jump, Discus
Daniel Pederson – 5000m
Griffin Rain – 200m
Sam Sagan – 400m, High jump, Discus
Austin Stellpflug – Shot Put, Discus
Karl Tatum – 100m, 200m
Chris Van Saders – 110 Hurdles, 400 Hurdles
Tom Wentworth – 5000m

ONLINE AUCTIONS

bid today online auctions