Track & Field
2010 BIG EAST Outdoor Championships Begin Friday

Freshman Cheldon Brown is making his first BIG EAST Outdoor trip in the high jump


Freshman Cheldon Brown is making his first BIG EAST Outdoor trip in the high jump

April 29, 2010

 

Live Results | 2010 BIG EAST Championship Central

BIG EAST Performance List | Marquette Performance List

MILWAUKEE - The Marquette University men's and women's track and field squads will travel to Cincinnati this weekend for the 2010 BIG EAST Outdoor Championships. Events will begin Friday morning at Gettler Stadium with the heptathlon and decathlon and continue Saturday and Sunday with the remaining competitions.

Junior javelin thrower Catherine Benage will be Marquette's first athlete to compete at 9 a.m. Saturday, followed by the men's discus throw with junior Robert Bleem and senior Jeff Kluge.

In other events, seniors Jayne Grebinski and Erynn James will look to improve their standings for the NCAA First Round in Austin, Texas on May 27-29.


 

 

Grebinski has the 16th-fastest time nationally in the steeplechase this season (10:23.86), recorded at the Mount San Antonio College Relays on April 15. Grebinski will face a very tough field in the steeplechase as there are five BIG EAST runners ahead of her on the national performance list.

James will look to improve her high jump ranking on the NCAA performance list in the final field event of the Championships on Sunday at 12:30 p.m. James ranks 15th nationally and is one of only 24 female jumpers in the country to have reached at least 1.80 meters (5 feet, 10 3/4 inches) this season.

Live results will be available at the link provided above.

 

 

 

 

Time Saturday Event Trials/FINAL Marquette Athlete
9 a.m. Javelin (Women) Trials & FINAL Catherine Benage
11:30 a.m. Discus Throw (Men) Trials & FINAL Rob Bleem
Jeff Kluge 
1:30 p.m. 1,500-meter run (Women) Trials Olivia Johnson
1:45 p.m. 1,500-meter run (Men) Trials Jack Hackett
2:30 p.m. Pole Vault (Women) Trials & FINAL Carrie Schmid
Lauren Darnall 

Long Jump (Men) Trials & FINAL Shawn McLarney       

Shot Put (Men) Trials & FINAL Joseph Kohut
Eric Matsuzewski 

Discus Throw (Women) Trials & FINAL Audra Ketelsen
Jamie Roth
Rachel Thiel 
3 p.m. 100-meter dash (Women) Trials Chanel Franklin
3:30 p.m. 800-meter run (Women) Trials Sarah Verdoliva
4:25 p.m. 400-meter hurdles (Men) Trials Michael O'Brien
4:30 p.m. High Jump (Men) Trials & FINAL Cheldon Brown
4:40 p.m. 200-meter dash (Women) Trials Chanel Franklin
5:10 p.m. 3,000-meter steeplechase (Women) FINAL Jayne Grebinski
Kate Horan 
5:25 p.m. 3,000-meter steeplechase (Men) FINAL Peter Bolgert
Blake Johnson 
5:30 p.m. Shot Put (Women) Trials & FINAL   Rachel Thiel
5:45 p.m. 10,000-meter run (Women) FINAL Amanda Beggs
Laurie Dalrymple
6:25 p.m. 10,000-meter run (Men) FINAL             Brice Cleland
Nick Szczech 

Time Sunday Event Trials/FINAL Marquette Athlete
10 a.m.   Hammer Throw (Men)   Trials & FINAL  Jeff Kluge
Eric Matsuzewski 
  Triple Jump (Women) Trials & FINAL Alyssa Davis
11:15 a.m. 4x100-meter relay (Men)         Trials & FINAL Emmer, M. O'Brien,
Jones, McLarney
11:30 a.m. 1,500-meter run (Women) FINAL Olivia Johnson
11:35 a.m. 1,500-meter run (Men) FINAL Jack Hackett
Noon Hammer Throw (Women) Trials & FINAL Jamie Roth
Rachel Thiel
Kelley Corcoran 
12:15 p.m. 100-meter dash (Women) FINAL Chanel Franklin
12:25 p.m. 800-meter run (Women) FINAL Sarah Verdoliva 
12:30 p.m. High Jump (Women) Trials & FINAL Erynn James
Sarah MacCourtney 
12:50 p.m. 400-meter hurdles (Men) FINAL Michael O'Brien
1 p.m. 200-meter dash (Women) FINAL Chanel Franklin
1:30 p.m. 5,000-meter run (Men) FINAL Brice Cleland
Nick Szczech 
1:50 p.m. 4x800-meter relay (Women) FINAL Verdoliva, Pelzel
Johnson, Grebinski
(Stevens) 
2:05 p.m. 4x800-meter relay (Men) FINAL Bolgert, Winter
Hackett, Johnson
(McKnight) 
2:35 p.m. 4x400-meter relay (Men) FINAL Emmer, McCarthy
M. O'Brien, Fisher
(Jones) 

Auctions
  • Loading Tweets...
    1 second ago
Big East NCAA Marquette University Learfield