Track & Field Heads to Madison for Final BIG EAST Tune-Up

May 4, 2017

Friday: Meet Schedule | Heat Sheets | Live Results

2017 Outdoor Performance List
 Get Acrobat Reader | Updated Top-10 List Get Acrobat Reader 

MILWAUKEE – The Marquette University men’s and women’s track and field teams will head to Madison to take part in the Wisconsin Alumni Classic on Friday, May 5, which will serve as the teams’ final tune-up before next week’s 2017 BIG EAST Outdoor Championships at Villanova.

The Golden Eagles will send 73 student-athletes combined between the men’s and women’s programs to Friday’s meet hosted by the University of Wisconsin. Field events will begin with the women’s hammer followed by the men at 2 p.m. and running events are scheduled to start at 5:45 p.m. with the men’s and women’s 100-meter hurdles.

The Golden Eagles are coming off strong performances at the Drake Relays and UW-Whitewater Drake Alternative meet last week. Highlighting action was the men’s 4x100-meter relay (Joshua Word, Jay Whalen, Connor Boos, Brandon Bell), which turned in its best finish in over 60 years, taking fifth place overall. The same foursome turned in the second-fastest time in school history and placed fourth in the 4x200-meter relay, the highest Marquette finish since 1953.

In addition, Brittney Feivor made history in the 5,000 meters, shattering the Marquette all-time record by 5 seconds and taking 13th place overall with a time of 16:27.03.

Following Friday’s action, the Golden Eagles will head to Villanova to defend their respective men’s and women’s 2016 team titles at the BIG EAST Outdoor Championships, which are set to take place Friday-Saturday, May 12-13.
 
Team / Meet Entries:
WOMEN
Lindsay Billig – 400 Hurdles, 4x400 pool
Bridget Bodee – High Jump
Sophie Bolich – 3000m
Meghan Carroll – 1500m
Jadah Cadogan – 100m, 200m
Meghan Carroll – 800m, 4x400 pool
Allison Chmelik – Long Jump, Triple Jump
Julie Clayton – Pole Vault
Grace Connolly – 100 Hurdles, 200m
Briana Cross – Pole Vault
Monique Felix – 100H, 400H, High Jump
Ashley Gaffey – Shot Put, Discus, Hammer
Kalina Gardiner – 800m, 4x400 pool
Amy Gasperlin – 800m, 4x400 pool
Alex Goodrich – 100 Hurdles, 400 Hurdles
Hannah Gorin – 1500m, Steeplechase
Evelyn Granados – 400 Hurdles, 4x400 pool
Kyra Gudex – 800m, 4x400 pool
Mary Hanson – 800m, 4x400 pool
Terica Harris – Long Jump 
Amanda Hodgson – Hammer, Javelin
Nicole Jaffke – Pole Vault
Keely Knobbe – Shot Put, Discus, Hammer
Isabel Lopez – 3000m
Breanne Marchan – High Jump, Long Jump
Maya Marion – Shot Put, Discus, Hammer
Madison Marko – 100m, Long Jump
Maeve McDonald – 3000m
Caitlin McGauley – 3000m
Olivia Osunkwo – Shot Put, Discus, Hammer
Alison Parker – 800m, 4x400 pool
Jennifer Parker – 800m, 4x400 pool
Jessica Parker – 800m, 4x400 pool
Madison Ricciardi – 100 Hurdles, 200m
Jenna Rosenthal – High Jump, Discus
Gemma Tedeschi – Pole Vault
Monica Voudrie – Shot Put, Hammer
Erica Wanie – 100 Hurdles, 800m, Long Jump
 
MEN
Daniel Armstrong – High Jump
Brandon Bell – 200m, 4x100m
Connor Boos – 100m, 4x100m
Ryan Burd – 1500m
Matt Cavanaugh – 1500m
Cory Cegelski – Long Jump
Dwayne Dash Jr. – Long Jump
Djdade Denson – Triple Jump
Brad Eagan – 1500m
Nicholas Ebert – 400m, 200m
Eric Fellin - Javelin
Nate Gomoll – 1500m
Derek Gross – 800m, 4x400 pool
Cody Haberkorn – 1500m
Terrance Howard – Shot Put, Discus, Hammer
Jon Klaiber – 1500m
James Kubik – Pole Vault
Mitchell Kwapick – 800m, 4x400 pool
Joel McBride – Hammer
Max McClelland – Steeplechase, 1500m
Brendan McKinney – Shot Put, Discus, Hammer
Carson Meinholz – 110 Hurdles, Long Jump, Javelin
Henry Mierzwa – 1500m
Griffin Rain – 100m, 200m, 4x400 pool
Kevin Ryan – 1500m
Sam Sagan – 110 Hurdles, Long Jump, Javelin
Austin Stellpflug – Shot Put, Discus, Hammer
Greg Suarez – 800m, 4x400 pool
Karl Tatum – 100m, 200m
Chris Van Saders – 110 Hurdles
Tom Wentworth – 3000m
Jay Whalen – 400m, 4x100m
Will Wolf – High Jump, Triple Jump
Joshua Word – 100m, 4x100m
Christian Zambrano – 800m , 4x400 pool


 

 

ONLINE AUCTIONS

bid today online auctions