Track & Field

2009 Men and Women's Outdoor Track and Field Performances

Date Event Location Men's Finish Women's Finish Team Results
March 20 Georgia Relays Athens, Georgia      
March 28 UTEP Springtime Invitational El Paso, Texas      
April 3 Duke Invitational Durham, N.C.      
April 10 UWM vs MU Dual Valley Fields 1 of 2   1 of 2  
April 17 John McDonnell Invitational Fayettville, Ark.      
April 17  Warrior Relays Milwaukee, Wis. 3 of 6 2 of 8
April 25 Marquette Twilight Valley Fields      
May 1 BIG EAST Championships Villanova, Pa. 14 of 14  13 of 16   
May 9 Wisconsin Twilight Madison, Wis.      
May 15

Gregory Invitational

Louisville Twilight

Georgia Tech Invitational

Naperville, Ill.

Louisville, Ky.

Atlanta, Ga.

May 29 NCAA Mideast Regional Louisville, Ky.      
June 10 NCAA Championships Fayetteville, Ark.      
June 24 U.S. Championships Eugene, Oregon      

Men's Results (Place)

Date March 20 March 28 April 3 April 10 April 17 April 25 May 1 May 9 May 15 May 29 June 10 June 24
100 m BIG EAST Qualifying Standard: 11.10
Tyler O'Brien     

10.91*

(6) 

10.89*

(1) 

   

 10.95

(16)

       
Shawn McLarney       

 11.45 

(4)

             
Jay Emmer       

 11.60

(5)

 11.50

(3 WLC)

           
                       
                       
200 m BIG EAST Qualifying Standard:  22.18
 Randey Fisher  

 

22.90

(4) Dev. 

               
 Tyler O'Brien    

 

21.91*

(2) 

21.73*

(9) 

 

21.73

(5)

(21.45 Prelims) 

21.63

(2) 

21.49 m

(9)

GT Invitational

     
Nick Van Deraa       

 22.79

(4)

             
 Jay Emmer      

 23.55

(5)

             
Michael O'Brien

22.80

(8)

Tom Cassady

23.16

(13)

                       
400 m BIG EAST Qualifying Standard:  49.04
Tyler O'Brien 

49.08

(5)

                   
Randey Fisher 

49.34

(6)

 

 49.15

(5)

 50.24

(3)

49.57

(14) 

50.50

(3)

 

49.54

(6) 

     
 Tom Cassady

50.42

(8)

 

51.83

(25) 

 51.18

(4)

 49.74

(1 WLC)

50.56

(4)

 

 50.13

(7)

     
 Michael O'Brien    

 49.52

(8)

               
 Billy Schlottke    

 52.85

(18) Dev.

 53.29

(5)

             
Jeremy Bemis      

55.54

(6)

             
Eric Meissner

50.56

(5)

800 m BIG EAST Qualifying Standard: 1:53.64
 Eric Meissner    

1:53.98

(13) 

 1:59.63

(1)

 1:53.61*

(17)

 

 1:51.88

(18 Prelims)

       
Johnny Wright     

 1:58.33

(18) Dev. 

 

 2:02.65

(1 WLC)

2:03.90

(6)

         
 Billy Schlottke    

2:03.41

(53) Dev. 

               
 Peter Bolgert      

1:59.85

(2) 

             
Garrett McKnight       

2:03.62

(5) 

2:05.12 

(2 WLC)

2:02.71

(4)

         
Dominick Rosario      

2:06.27

(7)

 

 2:04.31

(7)

         
Jeremy Bemis

2:10.91

(5 WLC)

2:11.35

(12)

Jon Newman

2:06.30

(8)

Mark Kopecki

2:09.94

(11)

1500 m BIG EAST Qualifying Standard: 3:55.24
 Peter Bolgert

4:01.93

(1)

 

4:02.87

(7) Dev. 

       

 3:56.67

(3)

     
Scott Mueller      

4:10.27

(1)

 

 4:03.06

(2)

         
 Brice Cleland

4:07.07

(6)

       

4:07.09

(4)

         
Drew Craig 

4:13.21

(12)

                   
 Blake Johnson    

 4:00.77

(4) Dev.

4:10.28

(2) 

     

3:58.85

(5) 

     
 Mark Kopecki    

 4:08.31

(30) Dev.

               
Garrett Mcknight    

4:13.81

(51) Dev.

       

 4:08.73

(15)

     
Dominick Rosario    

4:14.59

(52) Dev. 

               
Jon Newman      

4:15.69

    (6)

             
Nick Szczech

4:00.50

(8)

1600 m
Patrick Keeley

4:36.45

(4 WLC)

Jon Newman

4:41.48

(5 WLC)

3000 m Run BIG EAST Qualifiying Standard:                    
Scott Mueller      

 8:47.54

   (1)

     

 8:23.63

(2)

     
Blake Johnson      

8:54.27

(2)

             
Brice Cleland      

8:54.87

(3)

             
Drew Craig      

9:08.17

(5)

             
Patrick Keeley      

9:17.78

(6)

             
Keith Schueller      

9:43.26

(8)

             
3000 m Steeplechase BIG EAST Qualifying Standard: 9:25.24
 Blake Johnson    

9:26.85

(10) 

 

9:23.00

(6) 

 

9:18.09

(15) 

 

9:21.47

(6)

GT Invitational

     
 Peter Bolgert    

9:29.28

(11) 

 

 9:20.57

(5)

 

 9:11.22

(9)

 

9:17.23

(4)

GT Invitational

     
 Mark Kopecki    

 9:43.13

(18)

               
Drew Craig               

9:43.67

(1) 

     
                       
5000 m BIG EAST Qualifying Standard:  14:47.14
Scott Mueller 

14:41.78*

(1)

 

14:35.52*

(8) A 

 

 14:35.33*

(3)

 14:52.07

(1)

 14:38.86

(17)

 

14:18.21

(1)

Gregory Invitational

     
Nick Szczech

 

14:40.47

(6)

Gregory Invitational

 Blake Johnson

15:07.57

(3)

                   
Brice Cleland 

15:23.59

(5)

     

14.42.91*

(6) 

 

 15:02.20

(21)

       
 Patrick Keeley

15:31.25

(7)

       

 15:28.25

(4)

         
 Drew Craig

15:49.70

(9)

       

15:39.68

(7)

         
Dominick Rosario

16:01.37

(11)

                   
Garrett McKnight DNF                    
Peter Bolgert DNF                    

Nick Szczech

15:09.71

(3)

15:06.05

(22)

Keith Schueller

16:01.38

(9)

10,000 m Big East Qualifying Standard: 31:00.64                    
Brice Cleland    

31:12.17

(6)

     

 31:47.82

(11)

       
Drew Craig    

32:24.13

(17)

               
Patrick Keeley    

32:36.09

(21)

               
Keith Schuller    

32:57.64

(26)

               
110m hurdles BIG EAST Qualifying Standard:  15.35
Dolan Schmidt       

 17.60

(2)

 16.33

(2 WLC)

16.73

(2)

         
 T.J. Hodgson              

16.58

(17) Prelims 

     
                       
                       
                       
400m hurdles BIG EAST Qualifying Standard:  55.64
 Michael O'Brien

55.03*

(7)

54.31*

(5) 

 

 54.82*

(1)

54.59*

(15) 

 56.09

(1)

53.80

(13 Prelims) 

54.76

(3) 

     
 Tom Cassady  

56.68

(18) 

 

 1:01.82

(4)

             
Jay Emmer         

 58.67

(1 WLC)

59.22

(5)

 

57.67

(10) 

     
                       
                       
4x100 m BIG EAST Qualifying Standard:
 Deacon, T. O'Brien, VanDeraa, McLarney

42.70

(6)

                   
 Jay Emmer, O'Brien, VanDeraa, McLarney      

 43.03

(2)

 
         
 Muehleman, McLarney, Hodgson, Deacon        

DQ 

WLC

           
 Emmer, McLarney, Deacon, T. O'Brien
         

 43.58

(2)

         
                       
4x400 m BIG EAST Qualifying Standard:
 Fisher, Cassady, M. O'Brien, VanDeraa

3:17.89

(4)

                   
 Cassady, Fisher, M. O'Brien, T. O'Brein    

 3:19.09

(4)

               
 Fisher, Meissner, O'Brien, VanDeraa      

 3:20.68

(2)

             
 Wright, McKnight, Rosario, Bemis      

 3:43.94

(3)

             
T. O'Brien, Fisher, M. O'Brien, Van Deraa 3:15.73
Emmer, Wright, McKnight, Cassady 3:35.36
 4x800 m                      
Kopecki, Johnson, Schlottke, Meissner

7:55.81

(4)

                   
Rosario, Mueller, Keely, McKnight

8:13.96

(7)

                   
1600 m Sprint Medley                      
T. O'Brien, VanDeraa, M. O'Brien, Meissner

3:24.84

(3)

                   
McLarney, Cassady, Fisher, Kopecki 3:29.50                    
Distance Medley                      
Kopecki, Meissner, Schlottke, Mueller

10:10.63

(2)

                   
Newman, Wright, McKnight, Keeley

10:46.27

(1 WLC)

High Jump BIG EAST Qualifying Standard:  1.98 m
 Nick Byom

2.05 m*

(4)

 

 1.95 m

(4)

 1.95 m

(2)

1.90 m

(14) 

1.93 m

(1)

2.04 m

(9) 

 

2.00 m

(4)

U of L Twilight

     
 T.J. Hodgson NH     NH

1.85 m

(3) 

1.90 m

(1 WLC) 

NH
   NH      
                       
                       
                       
Pole Vault BIG EAST Qualifying Standard: 4.55m
 Nick VanDeraa

4.30

(4)

4.55 m*

(2) 

 

4.42 m

(2) 

4.60 m*

(8) 

 

4.80 m

SR

(8) 

 NH      
Dolan Schmidt       

3.05 m

(4) 

             
                       
                       
                       
Long Jump BIG EAST Qualifying Standard:  6.90m
 Shawn McLarney

6.45 m

(7)

6.23 m

(12) 

 

 6.72 m

(2)

 6.73 m

(3 WLC)

 6.67 m

(1)

 

6.50 m

(10) 

     
 James Muehleman

5.65m

(10)

   

6.06 m

(6) 

6.01 m

(8 WLC) 

           
 Albojay Deacon      

 5.89 m

 

(7)

             
                       
                       
Triple Jump BIG EAST Qualifying Standard:  14.00m
 James Muehleman

12.96 m

(8)

   

13.52m

(2) 

13.63 m

(1 WLC) 

13.10 m

(1)

 

 13.39 m

(4)

     

 Albojay Deacon

     

 12.75m

(5)

13.10 m

(3 WLC) 

FOUL
   FOUL      
Nick Byom       

 12.09m

(6)

             
                       
                       
Shot Put BIG EAST Qualifying Standard:  14.75 m
Joseph Kohut 

13.82m

(8)

 Foul  

14.67m

(2) 

13.74 m

(2 WLC) 

 13.92 m

(3)

   FOUL      
 David Carbajal

13.19 m

(9)

14.34 m 

(5)

 

 15.50m*

(1)

 14.13 m

(16)

 14.52 m

(2)

FOUL 

 13.89 m 

(11)

13.86 m

(9)

U of L Twilight

     
                       
                       
                       
Discus BIG EAST Qualifying Standard:  42.40 m
 Jeff Kluge

48.20 m* 

(5)

42.90 m*

(6) 

 

 46.36m*

(1)

46.42 m*

 (11)

46.62 m*

(1)

 47.84 m

(8)

48.90 m

(1) Invite 

47.51 m

(12)

U of L Twilight

     
 David Carbajal

41.90m

(13)

43.38 m*

(5) 

 

 41.09m

(3)

41.07 m

(17) 

41.17 m

(5)

40.71 m

(18) 

42.47 m

(13) 

42.60 m

(15)

U of L Twilight

     
 Michael Heim FOUL

43.86 m*

(4) 

 

38.14m

(4) 

 FOUL

43.06 m*

(3)

 

FOUL 

43.14m

(7)

Invite 

     
 Joseph Kohut  

37.54 m

(13) 

 

35.89m

(5) 

 

 38.87 m

(7)

 

 33.64 m

(18)

     
                       
Javelin BIG EAST Qualifying Standard:  54.00 m
Jonathan Kusowski       

 49.09m

(1)

53.48 m

(10) 

50.97 m

(1)

         
 Joseph Kohut      

36.26m

(3) 

             
Jeff Kluge       

35.00m

(4) 

             
                       
                       
Hammer BIG EAST Qualifying Standard:  49.00 m
 Jeff Kluge

54.89 m*

(5)

 55.16 m*

(3)

 

 51.77m*

(1)

51.20 m*

(5)

 47.16 m

(3)

46.19 m

(17) 

 51.39 m

(7)

     
 Jonathan Kusowski

49.09 m*

(9)

 Foul  

 51.70m*

(2)

48.63 m

(7) 

 44.35 m

(5)

 48.86 m

(12)

 FOUL      
 David Carbajal

37.12 m

(16)

37.17 m

(9) 

 

 37.81m

(4)

 

35.45 m

(8)

         
                       
                       
Decathlon BIG EAST Qualifying Standard:
                       
                       
                       
                       
                       

Women's Results (Place)

Date March 20 March 28 April 3 April 10 April 17 April 25 May 1 May 9 May 15 May 29 June 24
100 m BIG EAST Qualifying Standard:12.30
 Sharon Fritz      

 12.95

(3)

             
 Naana Mensah      

 12.96

(4)

             
 Liz Wilkie      

13.55

(5) 

             
Lauren Darnall      

 13.80

(6)

             
                       
200 m BIG EAST Qualifying Standard:25.04
 Stephanie Grant      

27.02

(3) 

26.50

(1 WLC) 

           
Liz Wilkie       

 28.67

(4)

             
Lauren Darnall       

 30.60

(5)

             
 Naana Mensah        

26.80

(2 WLC) 

           
                       
400 m BIG EAST Qualifying Standard:57.24
 Stephanie Grant

1:00.60

(2) 

58.94

(8) 

 

1:01.26

(3) 

 58.20

(1 WLC)

1:00.67

(2)

         
Katlin Millin     

 58.27

(5) Dev.

   

59.68

(1)

         
 Melissa Burghardt    

 1:04.03

(20) Dev.

1:04.49

(4) 

             
 Sarah Verdoliva      

 1:00.52

(2)

             
                       
800 m BIG EAST Qualifying Standard: 2:14.04
 Katlin Millin    

2:13.62*

(12) 

2:20.06

(2) 

 2:15.11

(9)

 

 2:13.54

(20 Prelims)

2:14.93

(1) 

     
Sarah Verdoliva

2:13.00

(18 Prelims)

 Olivia Johnson    

 2:16.10

(23)

2:20.02

(1) 

     

 2:17.10

(4)

     
Dani Owen      

2:20.34

(37) 

 2:25.49

(5)

 2:19.73

(6)

 2:23.57

(2)

 

 2:23.58

(7)

     
 Melissa Burghardt    

 2:29.95

(55) Dev.

 

 2:28.58

(2 WLC)

2:28.36

(6)

 

 2:28.54

(10)

     
Alissa Stevens     

 2:32.14

(66) Dev.

 

2:30.49

(4 WLC) 

 2:36.51

(17)

         
Kristin Pelzel      

2:23.89

(4)

             
Carly Condon      

2:30.89

(8)

 

 2:29.80

(8)

         
1500 m BIG EAST Qualifying Standard: 4:38.44
 Kristin Pelzel

4:49.05

(2)

 

4:49.95

(38) 

               
Jayne Grebinski      

4:45.91

(1)

             
Courtney Kelly      

5:00.00

(4)

             

Kate Horan

 

     

5:01.22

(5)

             
 Amanda Beggs

5:00.58

(11)

                   
 Carly Windt

5:17.58

(16)

                   
 Olivia Johnson    

4:41.94

(21) 

 

4:38.56

(9) 

           
 Dani Owen    

4:48.95

(36) 

               
Carly Condon

4:59.21

(12)

 1600 m                      
Carly Condon

5:28.50

(1 WLC)

Carly Windt

5:28.52

(2 WLC)

3000 m                      
Amanda Beggs      

10:49.25

(1)

             
Jayne Grebinski      

10:52.47

(2)

             
Carly Windt      

10:59.19

(4)

     

10:49.89

(3) 

     
Kate Horan      

11:01.37

(5)

             
Courtney Kelly      

11:12.23

(6)

             
3000 m Steeplechase BIG EAST Qualifying Standard: 11:25.24
 Jayne Grebinski

10:37.06*

(1)

     

 10:34.15*

(2)

 

10:35.00

(5) 

   

 10:49.06

(11)

 
 Courtney Kelly

11:19.66*

(2)

 

11:14.81*

(12) 

 

11:30.04

(12) 

 

 11:04.30

(13)

       
Kate Horan 

11:20.80*

(3)

 

11:05.14 *

(9) 

     

11:05.70

(14) 

       
Kristin Pelzel     

11:09.09*

(11) 

     

11:12.30

(16) 

11:13.92

(4) 

     
                       
5000 m BIG EAST Qualifying Standard: 17:37.54
 Anna Weber

17:54.58

(8)

                   
 Amanda Beggs

17:59.14

(9)

     

18:40.11

(12)  

18:27.88

(3)

         
 Olivia Johnson

18:05.93

(10)

                   
 Kate Horan

18:17.74

(11)

     

17:56.41

(6) 

           
 Carly Windt

19:37.27

(17)

 

 19:09.73

(14) C

   

 18:47.86

(5)


 

18:37.64

(14)

Gregory Invitational 

   
Jayne Grebinski    

17:26.62*

(7) A

               
100m hurdles BIG EAST Qualifying Standard:14.84
 Lauren Benjamin  

 18.86

(15)

 

16.54

(2) 

             
 Chrissie Feldman      

 23.92

(4)

             
                       
                       
                       
400m hurdles BIG EAST Qualifying Standard:1:04.14
 Jenny Zahn

1:07.34

(6)

1:06.63

(8) 

 

1:07.82

(3) 

 1:06.08

(1 WLC)

1:06.06

(1)

         
 Lauren Benjamin      

 1:16.83

(4)

             
                       
                       
                       
4x100 m BIG EAST Qualifying Standard:
 Fritz, Grant, Mensah, Benjamin  

51.63

(7) 

                 
Mensah, Darnall, Fritz, Benjamin       

53.48

(2) 

             
                       
                       
                       
4x400 m BIG EAST Qualifying Standard:
 Grant, Owen, Zahn, Millin

4:07.69

(8)

                   
Burghardt, Johnson, Millin, Owen      

4:07.82

(13) 

               
Grant, Johnson, Zahn, Millin       

4:07.49

(2)

             
Burghardt, Owen, Stevens, Condon       

4:19.46

(3) 

             
                       
1600 Sprint Medley                      
Grant, Zahn, Millin, Owen 

4:15.29

(3)

                   
Distance Medley                      
Johnson, Owen, Millin, Weber

12:26.06

(3)

                   
High Jump
 Erynn James

1.75 m*

(1)

 

 

1.65

(4) 

 

 1.65 m 

(1)

 

1.62 m

(1)

 1.70 m

(T-2)

 

1.74

m

(T-9) 

   
 Marisa Handley

1.54 m

(7)

 

1.53 m

(2) 

1.61 m

(1 WLC) 

1.42 m

(7)

   1.61 m (T2)        
 Chrissie Feldmann      

1.43m

(4) 

1.41 m

(5 WLC) 

    NH         
 Lauren Benjamin      

1.43 m

(4) 

       NH        
                         
Pole Vault BIG EAST Qualifying Standard: 3.45 m
 Liz Wilkie

3.26 m

(4)

3.40 m

(2) 

 

 3.51 m*

(2)

3.50 m*

(2 WLC)

  NH   3.43 m (6)        
 Lauren Darnall NH

3.25 m

(5) 

 

3.36 m

(3) 

3.05 m

(4 WLC) 

             
                         
                         
                         
Long Jump BIG EAST Qualifying Standard:5.60 m
 Alyssa Davis

4.98 m

(15)

 5.01 m

(18)

 

5.20 m

(2) 

 

 4.88 m

(4)

           
Lauren Benjamin   

5.10 m

(17) 

 

4.96 m

(4) 

 

 4.88 m

(4)

 

 5.16 m

(7)

       
Sharon Fritz  

 4.96 m

(19)

 

5.04 m

(3) 

 5.52 m

(2 WLC)

5.02 m

(2)

 

4.97 m

(9) 

       
 Chrissie Feldman      

 4.73 m

(6)

 5.00 m 

(4 WLC)

   

4.85 m

(12) 

       
                         
Triple Jump BIG EAST Qualifying Standard: 11.28 m
 Alyssa Davis

11.60 m*

(5)

11.95 m*

(2)

 

 

11.22 m

(1) 

11.83 m*

(7) 

 

 11.51 m

(10)

 

11.45 m

(4)

UofL Twilight 

     
 Sharon Fritz    Foul  

 10.46 m

(3)

 

 10.58 m

(5)

  10.98 m (4)         
                         
                         
                         
Shot Put BIG EAST Qualifying Standard: 12.75 m 
 Kelley Corcoran

12.11 m

(5) 

 11.48 m

(10)

 12.37 m

(2)

 

12.86 m*

(11) 

12.87 m*

(3)

 12.52 m

(16)

12.94 m

(5) 

       
 Rachel Thiel Foul

Foul 

12.48 m

(1) 

 

 12.32 m

(15)

13.60 m*

(2)

13.18 m

(12) 

 14.02 m

(1)

       

                       
                         
                         
Discus BIG EAST Qualifying Standard: 40.00 m
 Audra Ketelsen

42.69 m*

(6)

42.13 m*

(4) 

40.50 m* 

(2)

 

42.72 m*

(7) 

40.74 m*

(3)

41.44 m

(13) 

 FOUL        
 Jessica Ehlen

42.11 m*

(8)

 47.29 m*

(1)

45.00 m*

(1) 

  FOUL 

40.02 m*

(4)

 47.22 m

(5)

 47.46 m

(1) Invite

 

 44.04 m

(21)

   
 Rachel Thiel

36.74 m

(11)

 36.91 m

(11)

39.31 m

(4) 

 

38.33 m

(11) 

35.65 m

(9)

  38.29 m (5)         
                         
                         
Javelin BIG EAST Qualifying Standard:  36.00 m
 Kelly Magennis

39.21 m*

(5)

39.00 m*

(4) 

 

42.22 m*

(1) 

 40.98 m*

(2)

 40.09 m*

(1)

 40.47 m

(10)

40.99 m (3) 

 42.10 m

(2)

U of L Twilight

     
 Audra Ketelsen 

39.20 m*

(6)

34.91 m

(6) 

 

34.97 m

(3) 

 34.13 m

(8)

FOUL
           
 Catherine Benage

38.06 m*

(7)

37.22 m*

(5) 

 

 39.15 m*

(2)

 39.32 m*

(6)

37.57 m*

(2)

 36.99 m

(14)

 36.62 m

(5)

37.81

(5)

U of L Twilight 

     
 Lauren Benjamin  

34.52 m

(7) 

   

36.70 m*

(7) 

33.94 m

(3)

32.52 m

(18)

(37.08 m Hept (1)) 

 35.81 m

(6)

40.71 m

(3)

U of L Twilight

Jr. Nat'l Distance 

     
Chrissie Feldmann          

 25.87 m

(4 WLC)

             
Hammer BIG EAST Qualifying Standard: 45.12 m
Jessica Ehlen 

52.98 m*

(2)

 53.87 m*

(2

 

56.22 m*

 

(1) 

51.15 m*

(6) 

54.22 m*

(1)

52.68 m

(6) 

 

 57.31 m 

(1)

Gregory Invitational

56.93 m

(10) 

   
 Kelley Corcoran

47.17 m*

(7)

 47.78 m*

(4)

 

46.37 m*

(2) 

 50.01 m*

(8)

 47.97 m*

(2)

 50.29 m

(7)

 

50.02 m

(4)

U of L Invitational 

     
 Jamie Roth

44.77 m

(12)

44.08 m

(10) 

  Foul 

 47.53 m*

(11)

45.96 m*

(5)

48.44 m

(9) 

44.46 m

(8) 

       
                         
                         
Heptathlon BIG EAST Qualifying Standard:
 Lauren Benjamin            

4163 points

(10) 

         
                         
                         
                         
                         
Auctions
  • Loading Tweets...
    1 second ago
Big East NCAA Marquette University Learfield